Vazby knih

Kroužková vazba

Kroužková vazba je jeden z nejoblíbenějších systémů pro její jednoduchost, bezpečnost a rychlost vázání.

Kroužková plastová vazba

Plastový hřbet s fólií zepředu a zezadu tvrdý bílý papír 250g.

Použití: Vhodná pro prezentace, manuály nebo jiné prospekty, můžeme dodatečně přidávat další stránky. Systém vázání je snadný a doporučuje svázání od malého množství papíru až po přibližně 400 listů.

Kroužková drátěná vazba

Použití: Vhodná pro prezentace, manuály nebo jiné prospekty, které vyžadují profesionální vzhled a nepočítá se již s přidáváním dalších papíru pro svázání. Systém vázání je snadný a doporučuje svázání od malého množství papíru až po přibližně 140 listů.

Klasická knižní vazba V1 – V8

Provádíme běžné knižní vazby typu V1 (šitá), V2 (lepená), V3 (bloková), V4 (měkká) nebo V8 (pevná).

V1 vazba

Měkká, šitá vazba, ve které jsou listy vložený do sebe a ve hřbetu sešity dvěma drátěnými skobami. Na obálku můžeme, ale nemusíme použít tvrdší papír než v bloku. Doporučení tisk do 60 listů ( 120 strán) / Více jak 60 listů ( 120 stran) se tímto způsobem nedoporučuje tisknout. 

V2 lepená vazba

U nás se nepoužívá.

Levnější jednoduchá možnost vazby s měkkou obálkou. Listy nebo složky se přilepí k hřbetu silným lepidlem. Jsou tři druhy lepidla:

  • vodou ředitelná disperzní lepidla (polyvinycetáty)
  • tavná lepidla na bázi kopolymerů a vinycetátu a etylenu
  • PUR – polyuretanová lepidla (nejsilnější)

Knihám s touto vazbou se také říká paperback.

V3 bloková vazba

Jednotlivé listy nebo knižní složky jsou u této vazby prošité nití. Celek/blok je vložen/vlepen do papírové obálky. Omezená je trvanlivost vazby dochází k protržení okrajových listů v místě šití hřbetu. Při vysokém rozsahu brožury je u této vazby špatná rozevíratelnost publikace. 

Použití: vhodná pro malonákladové publikace v rozsahu do 100 stán. Tato vazba se moc nevyužívá.

V4 měkká vazba

Šitá. Vazba která je vizuálně podobná V2. Nejdříve se z listů poskládají složky a ty se potom sešijí nití dohromady. Následně se blok vlepí lepidlem do polotuhé obálky. Další krok je seříznutí ze tří stran na finální formát. Tento typ vazby se používá na mnohostránkové katalogy z důvodu větší odolnosti.

V6 leporelo

Jednotlivé listy jsou zhotoveny z lepenky (ať již potištěné nebo potažené). Lepenkové desky jsou spojené plátnem nebo papírem. Vazba potom spojuje tyto listy každý zvlášť vlastním hřbetem.

Použití: hlavně pro dětské leporela a knížky (prostorové pohádky, dětské skládačky knižního typu), rodinné fotografie. 

V7 poloplátěná z okraji

Knižní vazba V7 je tuhou vazbou s kombinovaným potahem, tzv.poloplátěná vazba – lepená s poloplátěnými (kombinovanými) deskami. Knižní desky jsou potažený papírem a hřbet knihy je potažen plátnem, nebo jiným vhodným materiálem. Potahový papír býva samozřejmě většinou potištěn.

Použití: knižní publikace.

V8 tvrdá (pevná) vazba

Šitá vazba, tvrdé desky, klasická knižní vazba nejvyšší kvality. Více detailů přímo na této stránce.