Vazby knih
Jak se orientovat v typech vazeb
Vazby se označují písmenem V a číslem. Toto označení vzniklo historicky a používá se dodnes v tiskárenském a knihařském průmyslu. Každé číslo představuje jiný způsob zpracování. Některé vazby jsou jednoduché, jiné složité. Některé levné, jiné luxusní. Pojďme si je představit postupně.
Kroužková vazba
Kombinace klasické kalendářní a knižní vazby. Publikace má tvrdé desky, ale otvírá se o 360 stupňů jako blok. Je vhodná pro katalogy, manuály nebo pracovní knihy, kde potřebujete plné rozevření.
Kroužková vazba je jeden z nejoblíbenějších systémů pro její jednoduchost, bezpečnost a rychlost vázání.
Kroužková plastová vazba
Plastový hřbet s fólií zepředu a zezadu tvrdý bílý papír 250g.
Použití: Vhodná pro prezentace, manuály nebo jiné prospekty, můžeme dodatečně přidávat další stránky. Systém vázání je snadný a doporučuje svázání od malého množství papíru až po přibližně 400 listů.





Kroužková drátěná (kovová) vazba
Použití: Vhodná pro prezentace, manuály nebo jiné prospekty, které vyžadují profesionální vzhled a nepočítá se již s přidáváním dalších papíru pro svázání. Systém vázání je snadný a doporučuje svázání od malého množství papíru až po přibližně 140 listů.





Klasická knižní vazba V1 – V8
Provádíme běžné knižní vazby typu V1 (šitá), V2 (lepená), V3 (bloková), V4 (měkká) nebo V8 (pevná).
V1 svorková (sešitová) vazba
Vazbu V1 znáte určitě velmi dobře. Potkáváte ji každý den. Jsou to sešity, časopisy, tenké katalogy nebo třeba školní sešity. Výroba je jednoduchá. Listy se složí, vloží do sebe a ve hřbetu se prošijí kovovými sponami. Ty můžou být dvě, tři i více, podle potřeby.
Tato vazba je vhodná pro reklamní a firemní brožury, tenčí časopisy nebo informační materiály. Je cenově dostupná a rychle se vyrábí. Není ale příliš odolná. Časem se může snadno rozpadnout, zvlášť při častém používání.
Zajímavou variantou je vazba V1 prošitá nití. Místo kovových spon se používají barevné nitě nebo provázky. Vypadá to pěkně a dodá to publikaci osobitý ráz. Je to stylový prvek, který přitáhne pozornost.
Na obálku můžeme, ale nemusíme použít tvrdší papír než v bloku. Doporučení tisk do 60 listů ( 120 strán) / Více jak 60 listů ( 120 stran) se tímto způsobem nedoporučuje tisknout.
Použití: prezentační katalogy, ceníky, brožury, foto-časopisy / foto-katalogy, foto-knihy,…





V2 měkká (lepená) vazba
Vazba V2 je to, čemu se běžně říká paperback nebo brožovaná kniha. Listy nejsou vkládány do sebe, ale za sebe. Ve hřbetu se pak slepí speciálním lepidlem a vloží do měkké obálky.
Používáme tři druhy lepidel. Disperzní lepidla jsou levnější, ale méně odolná. Tavná lepidla jsou pevnější. Nejkvalitnější jsou polyuretanová (PUR) lepidla, která drží nejlépe.
Tato vazba je ideální pro romány, příručky, katalogy nebo knihy s menším počtem stran. Je cenově dostupná a přitom slušně vypadá. Obálka může mít gramáž od 250 g a výše. Vnitřní listy mají obvykle 80-170 g.
Nevýhodou vazby V2 je horší rozevírání. Kniha se nikdy plně nerozevře a při častém používání mohou začít vypadávat jednotlivé listy. Přesto je to velmi rozšířená vazba díky své praktičnosti a ceně.
Knihám s touto vazbou se také říká paperback nebo brožovaná vazba.
V3 bloková vazba
Vazba V3 je podobná vazbě V2, ale s jedním vylepšením. Kromě lepení ve hřbetu je ještě navíc sešitá kovovými sponami shora kolmo na hřbet. To jí dodává větší pevnost a odolnost.
Tato vazba není příliš běžná, ale má své využití pro specifické typy publikací, kde je potřeba kombinovat výhody lepení a šití.
Použití: vhodná pro malonákladové publikace v rozsahu do 100 stán. Tato vazba se moc nevyužívá.
V4 pevná měkká vazba
Vazba V4 vypadá podobně jako V2, ale je mnohem odolnější. Nejdříve se z listů poskládají složky a ty se potom sešijí nití dohromady. Teprve pak se blok vlepí do polotuhé obálky.
Díky sešití nití je vazba V4 nesrovnatelně odolnější než V2. Kniha se lépe rozevírá a vydrží mnohem déle. Je ideální pro učebnice, barevné knihy nebo katalogy, které se často používají.
Obálka může být zušlechtěna laminací, UV lakem, ražbou nebo slepotiskem. Můžete ji také ozvláštnit klopami s různou hloubkou založení a délkou přesahu. Cena je vyšší než u vazby V2, ale stále dostupná.
Vazba V5 – Historická rarita
U nás se nepoužívá.
Vazba V5 se dnes už téměř nepoužívá. Listy nebo složky jsou skládané za sebou, poté se buď sešijí jako V4 nebo slepí jako V2 a vlepí se do lepenkové vazby nižší gramáže.
Jedná se o historický typ vazby, který byl postupně nahrazen modernějšími a praktičtějšími variantami.
V6 leporelo
U nás se nepoužívá.
Jednotlivé listy jsou zhotoveny z lepenky (ať již potištěné nebo potažené). Lepenkové desky jsou spojené plátnem nebo papírem. Vazba potom spojuje tyto listy každý zvlášť vlastním hřbetem.
Použití: hlavně pro dětské leporela a knížky (prostorové pohádky, dětské skládačky knižního typu), rodinné fotografie.
V7 poloplátěná elegance
Vazba V7 je elegantní šitá vazba. Složky jsou sešité nití a oříznuté na čistý formát. Poté se blok vlepí do obálky, která je potažená papírem a hřbet plátnem.
Tato vazba nabízí zajímavý vizuální efekt díky kombinaci materiálů. Můžete využít různé druhy pláten a potahových materiálů do hřbetu. Je vhodná pro knihy, kterým chcete dodat nádech elegance, ale nechcete investovat do plně tvrdých desek.
Použití: knižní publikace.
V8 tvrdá (pevná) vazba
Vazba V8 je tradiční pevná vazba, kterou najdete u většiny kvalitních knih. Je to nejpevnější a nejodolnější vazba. Složky jsou prošité nití a zalepené do bloku. Ten je vlepený do tvrdých desek pomocí předsádek.
Desky mohou mít papírový potah s ochrannou laminací, plátěný, syntetický nebo kožený. Hřbet je nakonec zakrytý přilepenými kapitálkami, které mohou mít různou barvu. Každou knihu lze opatřit přebalem.
Vazba V8 je ideální pro reprezentativní publikace, knihy s velkým počtem stran nebo knihy, které mají vydržet dlouho. Chrání obsah před poškozením a dodává knize důstojný vzhled. Nevýhodou je vyšší cena a menší skladnost oproti měkkým vazbám.
Šitá vazba, tvrdé desky, klasická knižní vazba nejvyšší kvality. Více detailů přímo na této stránce.





Ostatní typy vazeb knih
Šroubovaná vazba
Šroubovaná vazba se používá pro velmi velké publikace, u kterých není možné vyrobit běžné vazby. Obálka a vnitřní listy jsou spojené několika šrouby z boku. Výhodou je možnost doplňovat či ubírat vnitřní listy. Je to praktické řešení pro technické manuály nebo katalogy s častou aktualizací.
Tepelná vazba (termovazba)
U nás se nepoužívá.
Základní levná lepená vazba. Dokumenty se vloží do desek a pomocí termovazače se k sobě přilepí, není zde možnost následné výměny papírů. Potřebujete-li profesionálnější vzhled dokumentů, vyberte si raději kovovou kroužkovou nebo V1 sešitovou vazbu.
Použití: Ideální pro skripta, návody či dokumentace.
Švýcarská vazba
U nás se nepoužívá.
Švýcarská vazba je šitá s plátnem. Dá se kombinovat i bez plátna s otevřeným hřbetem. Blok knihy je na zadní straně obálky. Je to moderní a netradiční vazba vhodná pro designové publikace.
Finská vazba – Otabind
U nás se nepoužívá.
Má podobný princip jako vazba V4 šitá, ale díky speciálnímu zpracování a lepení obálky na blok se při otevření publikace obálka nezlomí na hřbetě. Používá se při výrobě náročných publikací. Dá se vyrobit i v kombinaci s klopami.