Knihtisk / ražba

Historická, ale neustále dobrá metoda, která se opět stává žádaná

Další technologíí tisku, kterou tiskárna REPRESS Hodonín od začátku své činnosti (1992) disponuje, je klasický knihtisk – tisk z výšky. Tato technologie tisku umožňuje totiž produkci kvalitních výrobků i speciální operace. Knihtiskový stroj již není běžnou výbavou tiskáren a reklamních agentur. Vyžaduje vysoce odbornou obsluhu a servis, ale na druhou stranu dává skvělé výsledky.

Když Johann Gutenberg v polovině patnáctého století vynalezl tento tisk z výšky, původně označován jako mechanické rozmnožování textu, netušil, jak se knihtisková metoda zdokonalí, technologicky rozšíří a co vše umožní. Knihtisk je proto jedním z nosných technologických směrů firmy REPRESS. Ideální je pro speciální tisky menších nákladů, dále je to ražba, termoražba, výsek, číslování, perforace nebo některé knihařské práce.

Knihtisk – možnosti jsou široké

Pro tisk textu, linek či grafiky, reliéfní ražbu i termoražbu se používá tiskařská forma nazývaná štoček-raznice, vyrobená z kvalitního kovového materiálu nebo speciálního plastu, jež se po nanesení barvy přitlačí na plochu. Základní knihtiskovou metodou je tedy tisk barvou a potisk archů, od jedné barvy po přesný soutisk či vícebarevnou reprodukci. Umožňuje i tisk přímou barvou Pantone. Efektní možností, kterou knihtisk nabízí, je irisový tisk, tedy přechod barev. Takzvaný slepotisk nebo reliéfní tisk umožní hlubokou nebo vysokou ražbu do materiálu. Speciálním druhem tisku je termoražba (též nazývaná termotisk, embossing, hot stamping, horká ražba, zlatotisk, slepotisk či reliéfní tisk 3D), tedy potisk materiálu speciální fólií (metalickou, pigmentovou nebo speciální holografickou) za použití tepla a tlaku. Takto lze aplikovat i hologram pomocí optického čidla a čtečky.

Potiskovat umíme knihtiskem papír, fólii, samolepicí fólii, lepenku či další materiály do rozměru 350×570 mm. Problém nám nečiní ani papír od minimální používané gramáže 56 g/m2, až po tloušťku 2 mm, nebo do gramáže 600 g/m2. Máme klasickou technologii plocha-plocha i plocha-válec, kde se dosahuje podstatně vyšší tiskový tlak.

Nejen tisk, ale ražba, termoražba, horká ražba, zlatotisk, slepotisk, výsek, rylování, číslování…

Kromě již zmíněného tisku barvou je oblíbená ražba termoražba, a pro tu se knihtisk hodí výborně. Zajímavě ozvláštněná a odlišená tak bude vaše vizitka nebo třeba obal či pozvánka. Naše zkušenosti a zájem zákazníků předurčují zvláště termoražbu pro výrobu vinných etiket a medailí a grafických doplňků tiskovin. Vinná etiketa ať už papírová, nebo ze samolepicí fólie PVC, opatřená termoražbou působí exkluzivně. Tím ale naše možnosti zdaleka nekončí.

Zvládneme výsek libovolného tvaru, od etiket třeba po lepenku. Můžeme také číslovat vaše tiskoviny. Běžnou operací je perforace nebo rylování.